Kreslíř, ilustrátor, komiksák, beatmaker.

(rozhovor s koloristou druhé epizody komiksu XIO – Pouštní lidé)

Ahoj Dazi, předem tohoto mini rozhovoru bych ti chtěl poděkovat za skvělou spolupráci na komiksu XIO a rovnou se tě zeptám, co bylo vlastně tím impulsem, který byl příčinou toho, že jsi kývnul na tuto spolupráci?

 Tím impulzem bylo to, že jsi mi napsal a zeptal se jestli bych se nechtěl postarat o koloring k nějaké XIO . No a jelikož jsi sympaťák (čti jako: cítím k tobě hluboký respekt:)) a navíc ve spoustě věcech očividně nalazený na podobnou strunu jako já, řekl jsem si proč ne?

 Byla to tvá první zkušenost s kolorováním komiksu, který není tvým vlastním autorským dílem, nebo už ses s podobnou spoluprací setkal dříve?

 Byla to má první zkušenost s kolorováním cizích kreseb, vlastně bych řek že i tohle trošku přispělo k nastartování toho impulzu, který byl příčinou že jsem kývnul.

mdp

 Dovedl by sis představit, že bys pracoval jako kolorista na nějakém obsáhlejším díle, nebo tě tato zkušenost poučila, že tímto směrem by ses už nechtěl vydat a raději budeš pracovat jen na svých projektech?

 No to je ošemetná otázka:) Chci kreslit a vyvíjet se tímto směrem, důvody proč bych kývnul na kolorování by byly dva, buďto by to musela být přátelská výpomoc u které bych cítil že ta práce má nějaký smysl , což je náš případ s XIO anebo by to musela být zakázka.

 Když už jsem zmínil tvé vlastní komiksy… asi největším projektem je komiks ROD, na kterém spolupracuješ s Martinem „MryMarty“ Láníčkem a vedle toho ses pustil do dalšího obsáhlejšího díla s názvem AL. Řekni nám o nich něco.

 Rod je momentálně u ledu a asi ještě nějakou dobu bude. Je to komiks na kterém jsem se učil po dlohých letech znovu kreslit a byla to taková ta skutečná zabíračka, kterou jsem na rozjezd potřeboval. Marty se momentálně vypisuje a přepisuje Roda do psané verze. Až s tím bude v nějakém stádiu, kdy s tím bude spokojený, tak probereme nějaké pokračování.

Al!!! je mé autorské dílo, nějaké ukázky a info je k vidění tady http://www.marekdazpostulka.cz/komiks/al-2/

Bohužel pokračuju pomaleji než jsem měl v plánu ale jsem už u 29 strany a brzy se do toho zase opřu.

 Vedle práce na vlastních komiksech se zabýváš i zakázkovým kreslením. Jak to všechno stíháš společně se zaměstnáním a rodinou?

 Noooo, nestíhám:) Je třeba dělat kompromisy, v mém případě a v tomhle konkrétním období, kdy musím splatit nějaké resty, to znamená že nic svého skoro nekreslím a jen řeším zakázky .

 mdp2

A co tvá hudební produkce? Někde jsem se dočetl, že s narozením dcery šla muzika stranou a naopak ses začal více věnovat kreslení. Nechybí ti někdy práce na hudebních projektech?

Když jsem někdy kolem 18cti došel k závěru ,že asi nebude nejlepší nápad věnovat se dvěma věcem naplno najednou a rozhodnul jsem se pro muziku, tak jsem se zapřísáhnul že ke kreslení se jednou vrátím. Pravda čekal jsem to až tak kolem padesátky ale to nic nemění na tom , že když jsem před dvěma lety začal znova kreslit , zapřísahnul jsem se že k muzice se jednou vrátím. Možná právě kolem té padesátky, vždyť muzika je pro každého ne? Myslím že sám to cítíš stejně:)

To máš pravdu… v tom jsme si opravdu hodně podobní. A na závěr, je něco, co bys popřál malé XIO?:)

 Hodně štěstí, spoustu fanoušků, a hlavně a to především, méně nervů a stresu. Jestli to má ve všech kapitolách stejně jako v té kterou jsem koloroval , tak doufám že ve finále se jí dostane velkého zadostiučinění. Protože XIO je jedna z nejsympatičtějších komiksových postaviček které jsem měl tu čest na české scéně poznat. 🙂

 Tak to jsem opravdu rád:) Díky za odpovědi a ještě jednou díky za parádní barvy k druhé epizodě a doufám, že tato naše spolupráce nebyla poslední.

web: http://www.marekdazpostulka.cz/

pata / říjen 2014